Светът около нас 2 класа битови опасности. Домашни опасности (степен 2)

Представен методическо развитиеурок на тема "Домашни опасности", светът около програмата "Училище на Русия" 2 клас, самоанализ на урока, презентация и бележка за ученици за безопасност.

Изтегли:


Визуализация:

Светът 2 клас

Тема "Домашни опасности"

Предназначение: полагане на основи безопасно поведениестуденти.

задачи:

Научете правилата за безопасно поведение в ежедневието (способност за предвиждане на опасност, избягване на опасни ситуации);

Развийте умението за работа в групи;

Култивирайте грижовно отношение към здравето си.

Инструменти за обучение: сюжетни картини, изобразяващи домашни опасности, карти със задачи, компютър, интерактивна дъска.

Методи на преподаване:вербално: разговор, визуално: гледане на презентацията, гледане на анимационния филм "Спасик и неговите приятели в ежедневието", разглеждане на сюжетни снимки;

практичен: групова работа на ученицитерепродуктивен: знания от личен опит на учениците.

Тип урок: обяснение на нов материал.

Образуване на UUD.

Личен UUD. Образователен и познавателен интерес към предмета, към нов учебен материал; способност за самочувствие.

Регулаторен UUD. Приемете и запазете учебната задача; планирайте действията си в съответствие със задачата; възприема адекватно предложенията и оценката на учителя, съучениците; извършват учебни дейности.

Когнитивна UUD. Използвайте модели и схеми; извършва анализ на обекти; извършване на сравнения, класификация по определени критерии; обобщавам.

Комуникативен UUD. Разрешете различни гледни точки; формулирайте собственото си мнение.

По време на занятията.

1.Орг. момент.

Днес имаме гости на нашия урок. Нека се обърнем към тях и да им кажем здравей. (Здравейте)

Емоционално настроение.

Светът наоколо е разнообразен

И нашият урок е много важен.

Да се ​​заемем с важната работа.

Днес ще работим в групи.

Помните ли правилата за работа в групи? (отговор на децата)

● Приятелски настроен, важно е да можете да преговаряте,

● Обсъдете заедно, докато слушате взаимно,

● Отговаря на този, когото сте избрали.

Учител: Мотото на нашия урок ще бъде:

Заедно не е трудно, заедно не е претъпкано,

Заедно е лесно и винаги интересно.

Аз ще бъда пазач на времето. Кога ще чуете звуков сигнал, тогава времето за изпълнение на задачата свърши и ние сме готови да изслушаме отговора.

2. Подготвителна работа за определяне на темата на урока.

учител:

- Решете гатанката. Прозорци, покрив, врата, комин.

Всички отивате там. (Къща)

(Слайд 1 - снимки на къщи)

учител:

Домът е нещо повече от стени и покрив. Тя е комплексна. Когато на човек му писна да живее в пещера без комфорт, той измисли много различни неща, които биха му помогнали. Не исках да ходя до потока - измислих водопровод. Неудобно е да се пържат мамути на огън - той е изобретил газова печка. И колко електрически уреди са изобретени. Всички тези неща са направени за удобство, как могат да донесат неприятности? Самото нещо не е живо, „човекът е този, който оживява нещата. И ако той знае как да използва нещата правилно, познава техните свойства, те никога няма да му навредят.

3 Формулиране на темата и целите на урока.

(слайд 2) - Съберете поговорката Деца: Моята къща е моята крепост.

Учителят: Защо хората са строили крепости? Деца: за защита, жилище, укрепване.

Обяснете значението на тази поговорка (отговорите на децата……………..)

Нека да гледаме анимационния филм "Спасик и неговите приятели" и да отговорим на въпроса: възможно ли е да се чувствате напълно в безопасност, докато сте у дома? (карикатура - 4.40)

Деца: (не, защото домашните опасности ни чакат у дома)

Учител: - Добре, ако сме в опасност вкъщи, какво мислите, каква е темата на нашия урок?

Деца: …… (Домашни опасности)

Учител: Темата на нашия урок е „Опасности в дома“

(на дъската е заглавието на темата ОПАСНОСТИ ДОМАШНИНА)

Учителят: (прикачете снимка на мравка към дъската - и Мравката ще ни каже какво ще научим в този урок и какво ще научим.

(децата четат от учебника: Страница ____)

Ще научим основните правила за безопасно поведение в ежедневието. Нека се научим да предвиждаме опасна ситуацияи го избягвайте.)

Днес в урока ще направим правила за безопасно поведение у дома.

(Слайд 3)

(на слайда със снимка:ЖЕЛЕЗЕН НОЖ ХАПЧЕТА ВИЛИЦА НОЖИЦИ

ЕЛЕКТРИЧЕСКА КАНАТВ ИГЛА БЯЛА

ГАЗОВА ПЕЧКА ПРАХ ЗА ПРАХ ВИТАМИНИ

Извадете снимките от пликовете с жълтата ивица и ги разделете на групи. Колко групи получихте? (децата отговарят) - На какво основание ги раздадохте?

И така в група 1 ще изучавате правилата за безопасност при боравене с електрически уреди (учителят поставя карта с името на групата „Електрически уреди“ (и др.)

● Група 1 - електрически уреди

● Група 2 – остри предмети

● 3 група - лекарства, оцет

● Група 4 - отворен прозорец, балкон.

Оставете на масите онези снимки, които принадлежат на вашата група.

Сега ще работите с учебника. Преминете към страница 19. Прочетете текста, обсъдете с приятелите си и измислете приказка за Мравката според плана. За да се подготвя за васот 5 минути.

(Слайд 4 - Работен план)

(използваме текста на учебника стр. 19-20)

  1. Назовете какви обекти са нарисувани?
  2. За какво се използват?
  3. Какво може да бъде опасно?

- (Учителят напомня, когато една група отговаря, другите слушат внимателно.

Преглед:

1 група: електрически уреди

За гладене на дрехи се използва ютия, можете да се изгорите.

Електрическа кана се използва за кипене на вода, можете да се изгорите,

Учител (изход):

(Слайд 5)

Всички деца трябва да знаят:

Електрическите уреди не трябва да се изключват

Когато ръцете са намокрени с вода.

Такава небрежност е стъпка към катастрофа!

Избършете ръцете си по-добре, приятелю,

След това изключете самовара, желязото.

Шегата с електричеството е много опасна!

Защо поемате ненужни рискове?

Група 2 - остри предмети

Ножици, използвани за работа, можете да се нараните.

За рязане се използват ножове, можете да се нараните.

Учител (изход):

(Слайд 6)

Ако бутоните са извън кутията

Разпръснати - събирайте,

Ако сте видели нокти

Наведете се и станете!

Тези остри предмети

НЕ трябва да е на пода.

Ще дойдете незабелязано

Или на пирон, или на игла.

Група 3 - лекарства, витамини ..

Лекарствата се използват за лечение на пациенти, можете да се отровите, като ги използвате сами.

Учител (изход):

(Слайд 7)

В апартамента има много бутилки,

Различни туби и буркани.

Те съдържат различни ресурси

Дори понякога опасно.

Кремове, пасти и таблетки

Не е нужно да слагате бебета в устата си -

Гарантирано отравяне

И здравето е съсипано!

Група 4 - отворен прозорец, балкон.

Отворен прозорец, балкон се използва за проветряване на помещенията, невъзможно е да се гледа от открити пространства.

Учител (изход):

(Слайд 8)

Ще излезете на балкона - така че знайте:

Не стойте на столове!

Може да е опасно -

Да летиш от високо е ужасно.

Не се качвайте на парапета

Не се навеждайте ниско

Ще бъде трудно да се запази...

Не искаш да паднеш?

(обобщено резюме)

Всеки артикул е полезен, но в същото време ... (опасен). Необходимо е да използвате правилно домакинските предмети, за да не се навредите.

Как сега да допълним поговорката „Моят дом е моята крепост“? (завършени деца)

Учител: Къщата ще бъде крепост само ако спазвате правилата за използване на предмети от бита.

Fizminutka . (музикална пауза.) един ученик показва движенията, останалите повтарят.

(време 1.20)

Заемете местата си и продължете. Внимание на екрана, получихте видеописмо от ученици от 1 Б клас.

Здравейте, ние сме ученици от 1 "Б" клас. Празниците идват скоро и може би ще бъдем сами вкъщи. Моля, отговорете на нашите въпроси. Благодаря ти.

  1. Как правилно да изключите електрическите уреди? (за 1 група)
  2. Можеш ли да играеш с ножици? (за група 2)
  3. Много обичам витамини, мога ли да ги приемам в големи количества? (за група 3)
  4. Как да използвате правилно иглата за шиене? (за 4 групи)

(Учителят раздава листове с въпроси от първокласници)

Обсъдете с другарите си, какво бихте посъветвали първокласниците? (3 минути за тази задача). Веднага след като чуете звуковия сигнал, срещата на групата приключва.

(деактивиране на дъската)

Преглед.

Какъв съвет имаш за първокласниците?

Как правилно да изключите електрическите уреди?

1 група

Не изключвайте електрическите уреди, като дърпате жицата, може да получите токов удар.

Можеш ли да играеш с ножици?

2 група

Не си играйте с пронизващи и режещи предмети, тъй като можете да се нараните. (децата могат да покажат как правилно да подават ножици един на друг.

Много обичам витамини, мога ли да ги приемам в големи количества?

3 група

Витамините също са лекарство, те трябва да се приемат, като се има предвид дозировката, в противен случай можете да навредите на здравето си. Но такива витамини като ябълките могат да се консумират в големи количества.

Как да използвате правилно иглата за шиене?

4 група

Иглата е остър предмет, по-добре е да помолите някой от възрастните да помогне. Иглата може да бъде убодена. Можете да използвате напръстник. (учителят показва напръстник) След работа иглата трябва да се извади в иглата с конец, вкаран в окото.

И така, за да обобщим:

  1. Когато изключвате електрически уреди, не дърпайте кабела.
  2. НЕ си играйте с пронизващи или режещи предмети.
  3. Приемайте витамини стриктно според инструкциите.

Вашият полезни съветиЩе занеса видео писмото с отговор на първокласниците, за да могат да ги използват.

Понякога, след като са извършили действие, хората съжаляват, че не са помислили за други възможности за поведение. За съжаление някои действия засягат здравето през целия живот. Ето защо, преди да направите нещо, трябва да помислите.

Извадете кръговете от пликовете със синята ивица. Всеки от вас трябва да нарисува символ за битови опасности и да ги залепи на големи листове. (4 минути за тази задача)

(Тук можете да използвате индивидуална работа в тетрадки за консолидиране

Сега нека проверим как сте се научили да прилагате тези правила за сигурност.

от плик с зелена ивицавземете карти "Изпробвайте себе си"

Ако сте съгласни с моето твърдение, поставете "+", ако не "-".

1) Ако сте работили с нож или ножица, тогава ги приберете.

2) Ако се чувствате зле и няма никой вкъщи, тогава вземете лекарството сами.

3) Ако трябва да извадите кухненските горещи уреди от печката, трябва да използвате кърпа или специална ръкавица.

4) Ако искате да изключите телевизора, издърпайте кабела.

5) Ако иглата падне на пода по време на шиене, не забравяйте да я вземете.

На таблото има стандарт за взаимна проверка.

  1. + 2) - 3) + 4) - 5) +

Обобщаване на урока.(капитаните в групи обобщават резултатите от теста, използвайки алгоритъма)

1 група: В нашата група ______ деца отговориха правилно на всички въпроси, _____ деца направиха грешки. Вярвам, че се справихме със задачата и научихме правилата за безопасност и поведение у дома.

2 група: в моята група ______ деца отговориха правилно, ________ деца направиха грешки.

Вярвам, че успешно изпълнихме задачите и си припомнихме какви опасности ни чакат у дома.

3-та група: момчетата от нашата група дадоха на ______ души правилни отговори и ____ души направиха грешки. Сега си спомняме какви опасности можем да срещнем у дома.

Група 4: в нашата група ____ деца отговориха правилно, ______ деца направиха грешки. Вярвам, че успешно се справихме със задачите, получихме знания, които ще ни бъдат полезни за цял живот, запомняйки ги, ще избегнем инциденти.

Възлагане на къща.

Предлагам да направим колективна работа КНИЖКА - БЕБЕ на тема "Домашни опасности", всеки от вас получава една страница за тази книга, вземете гатанка, картинка, можете да рисувате, интересна информация, стихотворение или да направи кръстословица за теми, които принадлежат към вашата група. Днес всеки от вас получава такава бележка за правилата за безопасност, поставете ги в дневника си.

Отражение.

(на лист или на дъска) (продължете изреченията)

Аз разбрах __________________

Изненадан ________________

Мисленето _________________

Учител: Благодаря на всички за работата. Работихте усърдно, изпълнихте задачите и наистина доказахте това

Заедно не е трудно

Не плътно заедно

Заедно е лесно и винаги интересно!

Примерна страница за бебешка книжка.

Визуализация:

Не пипайте клечките

Не слагайте пръстите си в контакта

Не включвайте нищо в контакта

Не забравяйте да изключите водата

Внимавайте, вряща вода

Правила за безопасност и поведение

Не пипайте клечките

Не слагайте пръстите си в контакта

Не включвайте нищо в контакта

Не забравяйте да изключите водата

Внимавайте, вряща вода

Не си играйте с остри предмети

Правила за безопасност и поведение

Не пипайте клечките

Не слагайте пръстите си в контакта

Не включвайте нищо в контакта

Не забравяйте да изключите водата

Внимавайте, вряща вода

Не си играйте с остри предмети

За постигане на целта бяха определени следните задачи:

Научете правилата за безопасно поведение в ежедневието;

Култивирайте пестеливо отношение към здравето си;

Да формира способност за класифициране и намиране на основа за класификация, синтезиране, сравняване, правене на изводи.

Формирайте комуникационни умения;

Развийте логическото мислене;

Да развива творческите способности на учениците;

Култивирайте уважение към мнението на другите;

Учебни цели, насочени към постигане

метапредметни резултати от обучението.

когнитивни : да извършва анализ на обекти; извършване на сравнения, класификация по определени критерии; обобщавам.

регулаторен: Приемете и запазете учебната задача; планирайте действията си в съответствие със задачата; възприема адекватно предложенията и оценката на учителя, съучениците; извършват учебни дейности.

комуникативен:UUD. Разрешете различни гледни точки; формулирайте собственото си мнение.

4. Методи и техники.

Като се вземат предвид особеностите на децата, бяха използвани различни методи и средства на обучение. Методи на преподаване: вербални: разговор, визуални: гледане на презентация, гледане на анимационния филм "Спасик и неговите приятели в ежедневието", разглеждане на сюжетни картини;

практически: групова работа на учениците, репродуктивна: знания от личния опит на учениците.

5. Форми на организация.

Организирана работа в групи. Тази форма на работа допринася за предаването на информация един към друг и формирането на практически умения.

Смятам, че работата по групи се оправда: децата общуваха помежду си, обменяха информация, изпълняваха съвместни практически действия, научиха се не само да се изслушват, но и да уважават чуждото мнение. Комфортът на детето в класната стая е ключът към успешното учене.

И урокът на околния свят в по-голяма степен от другите ви позволява да овладеете нов материалвъз основа на вашия житейски опит.

6. Позиции и роли на учениците.

Партньори, мислители, създатели, събирачи на информация, оратори, слушатели.

7. Позиции на учителя.

Учител - координатор на дейността, консултант.

12. Резултатите от урока – проектът. Отражение.

Считам, че успях да положа основите на безопасното поведение на учениците. Да се ​​запознаят с основните правила за работа в група и да се създадат условия за самореализация на личността.

Вярвам, че урокът е постигнал целите си.


Какви предмети от бита заобикалят детето - неща, които носят комфорт в къщата, но в същото време могат да бъдат много опасни. Какви са правилата, които трябва да следвате, ако нещо се обърка? Как да защитите живота и здравето си? На какви телефонни номера трябва да се обадите, ако има инцидент? Всички тези въпроси ще бъдат обсъдени в този урок.

Тема: Здраве и безопасност

Урок:домашни опасности

Детето е свикнало с дома си, там всичко му се струва познато и обикновено, но всеки предмет в къщата може да има добри и лоши, полезни и опасни страни.

Ако къщата, в която живее детето, е многоетажна, при влизане във входа трябва да се качи на асансьора и да отиде до площадката. За да е безопасна тази пътека, когато детето влезе във входа или в асансьора, трябва да гледа, за да няма непознати наблизо. Ако нещо се случи, най-добрият изход е да извикате „Огън“, защото хората ще отговорят на този вик. Приближавайки се до вратата на апартамента, детето трябва да разбере, че тя също има добри свойства: тя е здрава, има брави и лоши: можете да притиснете пръстите си с нея. Детето трябва да помни правилото, че не можете да поставяте пръстите си във вратата.

Намирайки се в апартамента и чувайки звънеца, детето може да си помисли, че е дошъл някой, когото познава, но пред вратата може да има непознат. Второто правило, което детето трябва да помни, е никога да не се отваря пред непознат, каквото и да казва. Ако лицето настоява, че е приятел на родителите или водопроводчик, детето може да се обади на родителите, но ако не може да се свърже, да набере 112.

Този номер се набира при спешни случаи.

Ориз. 1. Номер на спасителната служба ()

Номерът е валиден в Русия и Европа, дори ако клавиатурата е блокирана, няма пари в сметката и няма SIM карта. За да се свърже с конкретна услуга, диспечерът ще предложи да се свърже противопожарна службачрез натискане на клавиша "1".

За връзка с полицията - "2".

С линейка - "3".

Газов сервиз - "4".

В случай на досаден непознат, детето трябва да се обади в полицията, като натисне клавиша с цифрата "2". Ако непознати се обаждат по телефона, детето никога не трябва да казва, че възрастните не са вкъщи, то трябва да отговори, че те просто не могат да отговарят на телефона, тъй като са много заети.

Влизайки в стаята, детето вижда прозореца.

Отваряйки прозореца, можете да проветрите стаята, слънчевата светлина навлиза в апартамента през нея, но ако прозорецът се счупи, можете да се нараните върху фрагментите, също е опасно да седнете на перваза на прозореца. Детето никога не трябва да прави това.

Ако има балкон или лоджия, при топло време можете да играете там, да четете книга, но трябва да внимавате да играете на лоджията, в никакъв случай не трябва да висите от нея.

В стаята, където е ютията, детето също трябва да бъде внимателно. Желязото се използва за гладене на неща, но може да те изгори, а също и да причини пожар.

Дете във втори клас знае, че ютията се захранва от електричество, благодарение на нея има светлина в къщата, може да работи компютър, телевизор, но електричеството е много опасно. Тел, ключ, контакт никога не трябва да се докосват с мокри ръце, защото водата и електричеството заедно са много опасни. Голите проводници са още по-опасни, детето може да получи токов удар.

В кухнята в апартамента има печка. С негова помощ те готвят за ядене, но в същото време е опасно устройство, особено ако печката е газова. Възможно е да има изтичане на газ. Натрупаният газ може да експлодира дори от случайно запален кибрит или включване на електрически уреди.

Ако апартаментът мирише на газ, всеки човек трябва да направи следното:

1. Отворете прозорец, за да проветрите стаята.

2. Проверете дали кранът на печката е затворен.

3. В никакъв случай не палете кибрит, газов котлон, не включвайте електрически уреди.

4. Незабавно се обадете на 04.

Ако печката е електрическа, детето трябва да внимава да не се изгори върху горната част на включената печка. На печката може да има горещи съдове за готвене, за да ги премахнете, трябва да използвате кърпа или специална ръкавица.

Ориз. 10. Халки за горещо ()

Ако е възникнала неприятност, е необходимо изгореното място да се замени под струя студена вода или да се приложи лед. Студът лекува и синини и натъртвания. В кухнята може да има много повече електрически уреди: кафемелачка, сокоизстисквачка и др. Те помагат за приготвянето на храна, но в същото време са опасни, защото имат остри въртящи се части, трябва да предпазите пръстите си.

На масата може да има бутилка оцет.

Използва се за готвене на храна, но оцетът е киселина, така че може да бъде много опасен. Когато родителите запазват краставиците, се добавя малко оцет. Възрастните трябва да бъдат много внимателни, за да не позволят на дете да докосне тази бутилка.

Детето може да знае къде е аптечката с лекарства.

Оттам едно дете може да вземе само лейкопласт, бинт, вата, йод и брилянт, защото детето може да се отрови с други лекарства.

В аптечката има термометър, когато детето се разболее, може да измерва температурата.

Термометърът също може да бъде опасен. Вътре е живак, ако термометърът се счупи случайно, може да изтече живак. Живакът е силно токсичен метал. Създадена е специална служба за дезинфекция на помещенията от това отровно вещество.

Ако термометърът се срине, трябва да направите следното:

1. Отворете прозореца, за да проветрите стаята.

2. Напуснете стаята, където се е разбил термометърът.

3. Обадете се на 112 и докладвайте за случилото се.

Ако живакът не се отстрани бързо, той ще започне да се изпарява, човек, който диша такива изпарения, може да бъде отровен.

В банята и в тоалетната родителите често могат да използват домакински химикали. Тези вещества помагат за измиване, търкане, премахване на петна. Опасни са, защото могат да разядат кожата (имат етикет с ръкавица върху тях), на всички препарати пише: „не допускайте контакт с очите“. Детето им не трябва да се докосва.

Всяка къща има игли, ножове, ножици. С тяхна помощ хората режат, шият, но са опасни, защото са остри и трябва да се внимава при работа с тях.

В този урок повечето от опасните предмети, които могат да се намерят в къщата, бяха обхванати, детето трябва да бъде много внимателно и внимателно, когато ги използва.

  1. Плешаков A.A. Светът около нас: учебник и работа. тетра за 2 клас рано училище - М .: Образование, 2006.
  2. Бурски О.В., Вахрушев А.А., Раутиан А.С. Светът наоколо.- Балас.
  3. Виноградова Н.Ф. Светът около нас.- ВЕНТАНА-ГРАФ.
  1. slideshare.net().
  2. Baby.ru ().
  1. Прочетете стр.18 - 22 от учебника Pleshakov A.A. "Светът около нас". Дайте отговори на въпроси 1-4.
  2. Кои предмети, които не са посочени в урока, могат да бъдат опасни в къщата? Какво трябва да се направи, за да се избегне тази опасност?
  3. Начертайте някои от предметите в къщата си, с които трябва да внимавате.
  4. *Направете малка кръстословица от думите на опасните предмети, които ви заобикалят.

Запознаване с околния свят. 2 клас

тема:Домашни опасности.

Цел:Научете какво представляват „домашните опасности“. Формиране на правилно поведение при боравене с уреди и предмети в ежедневието.

задачи:

1. Научете правилата за безопасност, които трябва да се спазват в ежедневието.

2. Да формира мотиви за безопасно поведение в къщата.

Формиране на способност за класифициране, обобщаване, насърчаване на формирането на причинно-следствени връзки; развиват самостоятелност на мисленето, развиват речта на учениците.

3. Възпитаване на грижовно отношение към здравето.

Оборудване и разпечатки: А. А. Плешаков учебник "Околният свят" част 2, работна тетрадка; бележки за правилата за използване на предмети от бита, снимки „Домашни опасности“, заготовки за знаци „Домашни опасности“, мултимедийна презентация, фрагмент от карикатурата „Спасик и неговият екип. Опасности в ежедневието“, алгоритъм, таблица за определяне на темата на урока, телефони бърза помощ, макет на къща върху дъска, тухли, сгъваема книжка "Домашни опасности".

По време на занятията

    Организиране на времето.

Днес имаме гости на нашия урок. Нека ги приветстваме.

Светът наоколо е разнообразен

И нашият урок е много важен.

Да се ​​заемем с важната работа.

II . Актуализация на знанията.

1. Предлагам ви да чуете стихотворението и след това да отговорите на въпроса ми:

Градът, където

Ние живеем с теб

Може с право

Сравнете с грунд

Азбука на улиците

Авенюта, пътища

Градът ни дава

урок през цялото време

Азбука на града

Винаги помни

Да не се случи

Нека си спомним правилата, които научихме трафик. Снимките ще ни помогнат.

1. Прекоси пътя на зелена светлина.

2. Отидете на пешеходна пътека.

3. Погледнете наляво, надясно и след това кръстосвайте.

4. Ако се приближава кола, не се опитвайте да бягате през пътя.

5. Не играйте на пътя.

6. Карайте велосипед само по детски площадки и тротоари.

7. Не пресичайте пътя със слушалки.

8. Бъдете внимателни при завиване.

9. Заобикаляйте автобуса отзад, но е по-добре да изчакате, докато тръгне.

10. Не се качвайте в автобуса, ако тръгва.

II . Самоопределение към дейност.

Съберете думи от поговорката. Обяснете значението му.

Моят дом е моят замък.

Напълно ли сте съгласни с поговорката? Възможно ли е да се чувствате напълно сигурни, докато сте у дома?

Опитайте се да формулирате темата на днешния урок, като прочетете думите в таблицата.

Какви опасности могат да ни чакат у дома?

Какви учебни цели ще си поставим? (Нека се запознаем с правилата за безопасно поведение у дома.)

Нека направим план на урока.

1. Кои предмети могат да бъдат опасни.

2. Защо са опасни? Каква е тяхната полза.

3. Правила на поведение у дома.

Могат ли да се направят табели за опасност у дома?

III . Откриване на нови знания.

- Внимателно разгледайте снимките, които са на вашите маси, и ги разделете на (4) групи. (Лекарства, електрически уреди, газ, остри предмети)

Избройте обектите от всяка група и наименувайте с една дума?)

Могат ли тези предмети да бъдат опасни?

Групова работа.

Сега ще работите в групи по алгоритъма.

Група 1 - Остри предмети.

Група 2 - Електрически уреди.

Група 3 - Газова печка, кана.

Група 4 - Лекарства.

Да прочетем алгоритъма.

Алгоритъм.

    Обяснете защо е необходима тази група елементи.

    Помислете колко опасни са тези предмети.

    Формулирайте правила за безопасно поведение.

    Изберете експерт, който ще работи по учебника.

    Направете символ "Домашни опасности".

    Пригответе се да защитите работата си.

1. Работим заедно.

2. Слушаме се един друг.

3. Уважаваме мнението на другите.

4. Доверяваме се на отговора на един, ако е необходимо, помагаме.

Разпределете роли и се захващайте за работа.

Защита на труда.

4 души идват на борда.

1. остри предмети

Условия за ползване.

1. Прекарайте с дръжката напред.

2. Използвайте внимателно предмети, не си играйте с тях.

3. Поставете всички остри предмети на местата им. (да подпише)

Момчета, какви са вашите допълнения? ( Опитайте се да работите в присъствието на възрастни или се консултирайте с тях преди работа)

Нека послушаме експерта.

Експерт:Поддържайте къщата в ред:

Вилици, ножици, ножове,

И игли и щифтове

Слагаш го на място.

Оценка.

2. електрически уреди

Правила за използване на електрически уреди.

    Когато излизате от къщата, изключете телевизора, ютията и другите електрически уреди. (с изключение на хладилника)

2. Не докосвайте електрически уреди, превключвайте с мокри ръце. (към знака)

3. Не пъхайте ръцете си в месомелачката, сокоизстисквачката.

Можете ли да докоснете оголени проводници?

Какво казва учебникът? (Експерт чете)

Момчета, "Кажете дума"

Когато огънят
Рецепта първа
- Обадете се спешно :::.(101)

Ако се изгориш с ютия,
Не наливайте вода върху изгарянето
Насочете се към телефона
И звънни :::бързо! (103)

Имаме повече в нашата страна единична услугаспасение. Кой знае нейния телефонен номер? (112)

Оценка.

    Газова печка, кана.

Условия за ползване.

    Не оставяйте газта включена без надзор.

2. За да не се изгорите, вземете чайника с кърпа, държач.

3. Внимавайте да не го разлеете с вряла вода.

Кой ще добави?

Какво трябва да направите, ако усетите миризма на газ?

1. Кажете на възрастен веднага.

2. Изключете горелките и изключете газта на котлона.

3. Отворете прозорците, проветрете апартамента.

- Мога ли да запаля светлината, светка кибрит?

Газът може да бъде много опасен. Натрупвайки се в кухнята, може да избухне. Газът може да бъде отровен. И може да причини пожар.

Дума на експерта (чете от учебника).

Моят съвет: Усетете миризмата в апартамента,

обадете се спешно 1 04 .

Оценка.

4. Лекарства.

Условия за ползване.

1. Не опитвайте никакви лекарства, витамини.

(Лекарствата и витамините трябва да се приемат, както е предписано от лекар.

Витамините също са лекарство, те трябва да се приемат, като се има предвид дозата, в противен случай можете да навредите на здравето си.)

Има ли нещо за добавяне?

Възможно ли е да се отварят опаковки с домакински химикали? (прахове, боя, разтворител)

Дума на експерта.

Ако не сте болни

В хапчета - само вреда!

Поглъщайте ги без причина

Нужда, повярвай ми, не!

Оценка.

- ... създаде творческия проект „Домашни опасности” у дома. Нека му дадем думата.

Проект "Домашни опасности".

(книга с миди)

Интересува ме темата: „Битови опасности“. Всеки елемент е полезен, но в същото време опасен.

    Ако искате да се качите на стол, проверете дали е стабилен. В противен случай може да се нараните.

    Не се навеждайте през прозореца, седнете на перваза на прозореца или висете от балкона. Можеш да паднеш.

    Не забравяйте да затворите водопроводния кран навреме.

    Не вземайте бутилка с надпис "Оцет". Много е опасно.

    Кибритете не са играчки за деца.

„Всеки трябва да знае за това!

Безопасността е важна!”

Благодаря ви момчета за вашата работа.

Fizkultminutka.

И сега ще видим как можете да приложите това знание в живота.

Стани моля. Вдигнете ръцете си и се изпънете, когато децата са в опасност. И спокойно седнете, ако тази опасност не е налице.

    Излизайки от къщата, ще забравя да изключа ютията и газта; (нагоре)

    По време на болестта ми лекарят ми даде лекарства; (седна)

    Ожаднях и взех непозната течност; (нагоре)

    След работа с ножиците ги оставих на пода; (нагоре)

    Застанах на високо столче и погледнах през прозореца; (нагоре).

Браво, научихте опасностите и изпълнихте упражненията правилно.

    Консолидиране на наученото.

1. Работете върху тетрадка. Т. стр.12 No2. (самостоятелно)

2. Разглеждане на откъс от карикатурата.

Момчета, предлагам ви да гледате откъс от анимационния филм "Спасик и неговият екип"

Вижте откъс от карикатурата.

Какви правила нарушиха момчетата?

Как да избегнем подобни ситуации? (Трябва да спазвате правилата, за които говорихме в урока.)

На децата от анимационния филм помагат вълшебни малки спасители, но кой ще ни помогне? (Можете да се обадите на 112, 101. И е по-добре да не допускате подобни ситуации.)

3. Тест по темата "Домашни опасности" (работи самостоятелно с последваща взаимна проверка)

Сега ще проверим как запомняте правилата с помощта на теста: "Домашни опасности"

(Изберете един верен отговор)

1. С какви предмети в къщата могат да играят децата?

а) остри предмети;

б) кубчета;

в) бутилки с лекарства.

2. Къде могат да играят децата в къщата?

а) в кухнята

б) на балкона;

в) в детската стая.

3. Каква опасност може да донесе сокоизстисквачка, месомелачка?

а) нараняване на пръстите;

б) изгори ръцете си;

в) убодете си ръцете.

4. Намерете опасно вещество:

а) ванилин;

б) нишесте;

в) оцетна киселина.

5. Намерете грешното твърдение:

а) Когато напускате къщата, трябва да изключите електрическите уреди;

б) Електрическите уреди могат да се докосват с мокри ръце;

в) Голият проводник не трябва да се докосва с ръка.

6. На кой телефон да се обадите в случай на пожар?

Взаимна проверка. Оценяване с емотикони.


Вдигнете ръце кой е получил зелената усмивка? жълт? Червен?

    Резултат.

Нека си спомним правилата за безопасност, за които говорихме днес, нали?

Как сега да допълним поговорката „Моят дом е моята крепост“?

- Дом ще бъде крепост само ако спазвате правилата за използване на предмети от бита.

За да не забравите правилата, подготвих за вас бележка "Правила за безопасно поведение у дома"

Отражение.

За да бъде нашата къща здрава, трябва да направим с вас фундамент от тухли.

Кафяв - разбрах как да се предпазя, жълт - не разбрах напълно правилата за безопасност, червено - не научих правилата за безопасност.

Ето колко здрава стана нашата къща.

Благодаря за работата, страхотни сте.


За всяко дете къщата е най-здравата и надеждна крепост. Всичко тук изглежда толкова познато и добре познато, но всеки предмет в къщата може да бъде не само полезен, но и опасен за здравето и дори живота. В темата „Домашни опасности“ ще научим за света около нас как да се държим и как да боравим с предмети от бита.

Бъдете винаги нащрек!

Живеейки в многоетажна сграда, детето трябва да ходи до площадката или да се вози на асансьора всеки ден. За да бъде този път безопасен, трябва да бъдете внимателни и да се уверите, че наблизо няма непознати.

Ако непознат се държи подозрително или агресивно, няма защо да се страхувате. Необходимо е да има сила да крещи на целия вход. Само вместо "Помощ!" по-добре е да крещиш силно „Огън!”. Съседите със сигурност ще реагират на това възклицание и опасността може да бъде избегната.

Ориз. 1. Не се качвайте на асансьор с непознат.

Ако детето остане само в апартамента за известно време, то също не трябва да губи бдителност. Когато чуе звънеца на вратата, той може да си помисли, че родителите му са се върнали и да започне да я отваря.

Преди всичко трябва да попитате кой е и ако непознат стои пред вратата, в никакъв случай не трябва да го пускате в апартамента, каквото и да каже. Много е опасно! В този случай трябва бързо да се обадите на родителите си или да наберете 112 и да им кажете за случилото се.

Прозорци и балкон

От прозореца е много интересно да се наблюдава какво се случва в двора. И е толкова интересно да се играе на балкона или лоджия, особено при слънчево време.

ТОП 2 статиикойто чете заедно с това

Въпреки това, трябва да бъдете много внимателни и в никакъв случай не отваряйте прозорците и още повече не сядайте на перваза на прозореца или не висете над парапета на балкона. Едно погрешно движение и можете да паднете от голяма височина. Това може да доведе до много тъжни последици.

Уреди

В ръцете на родителите домакинските уреди изглеждат доста безобидни, но всяко дете трябва да знае колко опасни могат да бъдат. Така че, докосвайки включената ютия, можете да се изгорите силно. Ако не го изключите навреме, може да възникне пожар в апартамента.

Ориз. 2. Трябва да сте много внимателни с ютията

Децата трябва да помнят, че почти всички домакински уреди се захранват от електричество. Забранено е докосването на контакта, проводниците, адаптерите - можете да получите токов удар.

Всеки дом има електрическа или газова печка, където се готви храна. Не го включвайте без родителски надзор. Ако печката е газова, може да има изтичане на газ и експлозия от запален кибрит. Ако печката е електрическа, тогава можете по невнимание да се изгорите на горещата й повърхност.

В ежедневието човек не може без пробиване и рязане на предмети: ножици, ножове, игли. С тяхна помощ можете да свършите много полезна работа, но трябва да ги използвате много внимателно. Ако детето не е сигурно, че може да се справи, по-добре е да помолите родителите за помощ.

Ориз. 3. Острият нож не е играчка

Какво научихме?

В този урок на тема „Домашни опасности“ във 2 клас научихме, че дори в собствения си дом трябва да внимавате с много неща. Някои от тях могат сериозно да наранят, да причинят пожар или експлозия в апартамента. Също така си струва да си припомним собствена сигурностособено когато детето е само вкъщи.

Тематична викторина

Доклад за оценка

Среден рейтинг: 4.6. Общо получени оценки: 267.

1. Свържете предметите и опасностите, които могат да донесат с линии.

Със съсед на бюрото направете взаимна проверка на работата.

2. И тази задача е измислена за вас от много наблюдателно куче Рижик.
В кои фигури обектите са поставени правилно и в кои не? Зачеркнете грешния с червен молив. Обяснете решението си (устно).

3. Изпълнете задачи за групова работа.

1) Измислете и нарисувайте символи за битови опасности според историята „Да се ​​разходим из апартамента“.

2) Формулирайте и напишете правилата за конвенционални знаци(стр. 13-14).

Обсъдете резултатите си в клас. Изберете най-успешните знаци и формулировка на правилата.

4. Прегледайте правилата за безопасност, научени в урока у дома. Помолете възрастен да ви провери. Заедно с възрастните формулирайте още 2-3 правила. Запишете ги и нарисувайте символи за тях.

В клас разберете какво са предложили другите момчета. Обърнете внимание на новите правила за вас.
Старайте се винаги да спазвате правилата, които ще ви спасят от домашни опасности!