Домашня небезпека план-конспект уроку з навколишнього світу (2 клас) на тему. Домашні небезпеки Навколишній світ 2 кл домашні небезпеки

Тема уроку: Домашня небезпека

Тип уроку: урок освоєння нових знань із практикою проектної діяльності.

Мета: створити умови для формування правил безпечної поведінкиучнів у побуті.

Предметні:

Навчаться пояснювати потенційну небезпекупобутових предметів; усвідомлювати необхідність дотримання правил безпечної поведінки у побуті.

Отримають можливість навчитися застосовувати вивчені правила безпечної поведінки у побуті.

Регулятивні УУД:

Розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконати;

Планувати свою дію відповідно до поставленого завдання.

Пізнавальні УУД: використовувати знаково-символічні засоби; будувати мовленнєвий вислів.

Комунікативні УУД:

Задавати питання; контролювати дії партнера.

Особистісні:

Навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу;

Здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності.

Пояснювати потенційну небезпеку побутових предметів та ситуацій;

Формулювати правила безпечної поведінки у побуті;

Впізнавати правила за запропонованими у підручнику знаками;

Порівнювати свої знаки з представленими у підручнику.

Обладнання: підручник 2 клас О.О. Плешаков, робочий зошит

Хід уроку

I. Організаційний момент

Довгоочікуваний дзвінок –
Починається урок.

Будемо ми працювати дружно,

І дізнаємось, що нам потрібно!

ІІ. Цілепологія

- Хлопці, я пропоную почати урок з відгадування загадки:

У ньому живе моя рідня,

Мені без неї не жити не дня.

В нього прагну завжди і всюди.

До нього дорогу не забуду.

Я без нього дихаю насилу

Мій дах, рідний, теплий… Будинок.

- Складіть зі слів прислів'я, поясніть значення: Мій дім – моя фортеця.

Ви повністю згодні з прислів'ям?

Визначення теми та мети уроку.

Д

Про

М

А

Ш

Н

І

Е

Про

П

А

З

Н

Про

З

Т

І

Що ви очікуєте від уроку, щоб ви хотіли дізнатися про домашні небезпеки і чого навчитися? (Які бувають небезпеки вдома? Як поводитися, щоб вдома з тобою не трапилося лихо?)

Ми будемо вчитися розпізнавати небезпеки та вміти їх попереджати.

Згадайте, яких правил безпеки потрібно дотримуватися нам вдома?

IIIРобота на тему уроку.

Відгадайте загадки і дайте відповідь за планом:

Навіщо використовується?

Чим може бути небезпечним?

1. Ходжу з краю на край,
Ріжу чорний коровай. ( Ніж)

2. Вона коле дуже колко
Всім відома ( голка).

3. Він на кухні живе,
Їжу готувати допомагає.
За ним потрібне око та око,
Бо це ( газ).

4. На залізній клумбі
Квіти блакитні
Допомагають куховарити
Страви будь-які. ( Газова плита)

5. За білими дверцятами стужа, лід,
Там Дід Мороз, друзі, мешкає. ( Холодильник)

6. Два кінці, два кільця,
А в середині – гвоздик. ( Ножиці)

8. Що за чудо, що за ящик?
Сам співак і сам оповідач,
І до того ж заразом
Може показати кіно. ( Телевізор)

9. Дві стрункі сестриці
У руках у майстрині.
Весь день пірнали в петельки.
І ось він шарф для Петеньки. ( Спиці)

Чи всі домашні небезпеки ми назвали?

Робота за підручником. Прочитайте текст, яку небезпеку не назвали?

Назвіть. Якого правила повинні дотримуватися?

    Складання схеми «Домашні небезпеки»

Вчитель: Давайте спробуємо розподілити небезпечні предмети на групи:

Фізмінутка

Ми старалися, ми вчилися

І трохи втомилися.

Зробити ми тепер маємо

Вправа для спини.

(Обертання корпусом вправо та вліво.)

Ми працюємо руками.

Ми летимо під хмарами.

Руки вниз та руки вгору.

Хто летить найшвидше"?

(Діти імітують рухи крил.)

Щоби ноги не хворіли.

Раз – присіли, два – присіли.

Три. Чотири. П'ять та шість.

Сім та вісім. Дев'ять десять.

(Присідання.)

Поряд із партою йдемо,

(Ходьба на місці.)

І сідаємо ми потім.

(Діти сідають за парти.)

    Робота із завданнями у РТ с. 12

- Відкрийте зошити на с. 12, знайдіть завдання 1. Що потрібно зробити?

- Візьміть прості олівці, подумайте, яку небезпеку можуть становити ці предмети при неправильному поводженні, та виконайте завдання. А потім обміняйтеся зошитами із сусідом і перевірте та оцініть його роботу.

Перевірка.

Зарядка для очей

4. Робота у групах

(Вчитель роздає листки із завданнями по групам)

Вчитель:Продовжимо нашу роботу. Попрацюємо у групах. Вам потрібно прочитати текст, сформулювати правила, яких потрібно дотримуватися вдома та намалювати умовні знакидо цих правил.

1 група

1. Ось праска. Брати його можна лише за ручку. Адже він часто буває гарячим.

2. До електричних приладів, вимикача, розетки не можна торкатися мокрими руками.

3. Дуже небезпечний оголений провід. Ніколи до нього не торкайтеся!

2 група

1. Ось вікно та балкон. Не можна висовуватися з вікна, сидіти на підвіконні або звисати з балкона, адже можна впасти.

2. Хочеш влізти на стілець чи табурет, перевір, чи стійкий він. Інакше можна впасти і отримати при цьому забій або серйозну травму, зламати руку чи ногу.

3 група

1. Не запалюй самостійно газ на газовій плиті, він може спалахнути або дати витік. Пам'ятай також: сірники дітям – не іграшка!

2. На плиті чайник, сковорода, каструлі. Щоб не обпектися, потрібно взяти кухонний рушник або спеціальну рукавичку.

3. Ось на плиті ковшик з гарячою водою. Якщо випадково зачепити його рукою, можна перекинути і вилити він окріп.

4 група

1. Ось домашня аптечка. Ніколи не чіпайте та не ковтайте жодних ліків без відома дорослих.

2. Ніколи не відкривай упаковки чи пляшки з побутовою хімією! Можна отримати отруєння чи хімічний опік.

5 група

1. Ось перед нами м'ясорубка та соковитискач. Ця домашня техніка має деталі, що крутяться. Не можна засовувати туди пальці!

2. Не беріть до рук пляшечку з написом «Оцет». Це дуже небезпечна речовина.

(Виступ представників від груп)

Навіщо нам треба знати правила безпеки будинку?

Якщо все-таки вдома трапилося лихо, за якими телефонами потрібно дзвонити? 01 - пожежна служба, 02 – поліція, 03- швидка допомога, 04 – газова служба.

112 – мобільний телефон єдиної службипорятунку)

Молодці! Результати нашої роботи помістимо до нашої «Абетки».

А кому може стати в нагоді наша «Абетка»?

VI . Рефлексія

У вас на партах листочки. Прочитайте твердження, підкресліть те твердження, з яким ви погоджуєтеся.

Я багато чого навчився на уроці.

Я відчув, що можу допомогти іншим.

Мені багато залишилося незрозумілим.

Я чекаю допомоги від вчителя та однокласників.

VII. Домашнє завдання.

Підручник:с. 14-16, зошит: с. 13-14, виконати завдання

Для кожної дитини будинок є найміцнішою, найнадійнішою фортецею. Все тут здається таким звичним і відомим, але кожен предмет у будинку може бути не тільки корисним, а й небезпечним для здоров'я та життя. У темі «Домашні небезпеки» по навколишньому світу дізнаємося, як правильно поводитися і як поводитися з домашніми предметами.

Будь завжди напоготові!

Живучи в багатоповерховому будинку, дитина щодня повинна виходити на сходовий майданчик або їздити на ліфті. Щоб цей шлях був безпечним, потрібно бути уважним і переконатися в тому, що поблизу немає незнайомих людей.

Якщо незнайомець веде себе підозріло чи агресивно, не треба лякатися. Потрібно щосили закричати на весь під'їзд. Тільки замість «Допоможіть!» краще голосно крикнути «Пожежа!». На цей вигук обов'язково відреагують сусіди і небезпеки можна уникнути.

Рис. 1. Не варто заходити до ліфта з незнайомцем

Якщо дитина на якийсь час залишилася в квартирі одна, вона також не повинна втрачати пильності. Почувши дзвінок у двері, він може подумати, що повернулися батьки і починати її відкривати.

Насамперед слід поцікавитися, хто це, і якщо за дверима стоїть незнайома людина, ні в якому разі не можна її впускати в квартиру, що б вона не говорила. Це дуже небезпечно! В цьому випадку потрібно швидше зателефонувати батькам або набрати номер 112 і розповісти про те, що сталося.

Вікна та балкон

З вікна дуже цікаво спостерігати за тим, що відбувається у дворі. А на балконі чи лоджії так цікаво грати, особливо у сонячну погоду.

ТОП-2 статтіякі читають разом з цією

Однак потрібно бути дуже обережним, і в жодному разі не відчиняти вікна і вже тим більше не сидіти на підвіконні або звішуватися через перила балкона. Один неправильний рух, і можна впасти з великої висоти. Це може призвести до дуже сумних наслідків.

Побутові прилади

У руках батьків побутові прилади здаються цілком невинними, але кожна дитина повинна знати, наскільки небезпечними вони можуть бути. Так, торкнувшись включеної праски, можна сильно обпектися. Якщо вчасно не вимкнути його з розетки, то в квартирі може виникнути пожежа.

Рис. 2. З праскою потрібно бути дуже обережним

Дітям слід запам'ятати, що багато побутові прилади працюють від електрики. Заборонено торкатися розетки, дротів, перехідників - можна отримати удар струмом.

У кожному будинку є електрична або газова плита, де готують їжу. Не варто вмикати її без нагляду батьків. Якщо плита газова, може статися витік газу, і від запаленого сірника станеться вибух. Якщо ж плита електрична, то можна ненароком обпектися її гарячу поверхню.

У побуті не обійтися і без колюче-ріжучих предметів: ножиць, ножів, голок. З їхньою допомогою можна зробити багато корисної роботи, але й користуватися з ними потрібно з великою обережністю. Якщо дитина не впевнена, що впорається, краще попросити батьків про допомогу.

Рис. 3. Гострий ніж – це не іграшка

Що ми дізналися?

На цьому уроці, присвяченому темі «Домашні небезпеки» 2 класу, ми дізналися, що навіть у власному будинку потрібно бути акуратним з багатьма предметами. Деякі з них можуть серйозно травмувати, спричинити пожежу або вибух у квартирі. Також варто пам'ятати про власної безпекиособливо коли дитина знаходиться в будинку один.

Тест на тему

Оцінка доповіді

Середня оцінка: 4.6. Усього отримано оцінок: 267.

Вчитель:Корнієнко О. М.

УМК:«Школа Росії»

2 клас. Навколишній світ

Тема уроку:«Домашні небезпеки»

Тип уроку:урок відкриття нового знання

Цілі: 1. Змістовна: познайомити учнів із можливими домашніми

небезпеками;

2. Діяльність: сформулювати основні правила безпечної поведінки в

Завдання:

Вчитися передбачати небезпечні ситуації у побуті

З'ясувати способи безпечного поводженняіз домашніми предметами;

Формувати мотиви до безпечної поведінки у побуті;

Виховувати культуру поведінки у побуті, відповідальність за своє здоров'я та здоров'я оточуючих.

Заплановані результати:

1. Предметні:розуміти потенційну небезпеку побутових предметів (у разі неправильного використання); знати правила безпечної поведінки у побуті

2. Метапредметні(Пізнавальні, регулятивні, комунікативні): саморегуляція; розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконати; співвідносити нові знання з особистим досвідом; аналізувати ілюстрації: отримувати інформацію, формулювати правила поводження з домашніми предметами; моделювати правила за допомогою умовних знаків; цілепокладання; прогнозування; планування діяльності під керівництвом вчителя; пояснювати, розмірковувати; коротко та точно висловлювати думки; вміння працювати у групі, парі; контролювати дії партнера; вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати відповідність, узагальнювати; формулювати спільну думку; самоконтроль та оцінка своїх досягнень, корекція.

3. Особистісні:самовизначення; адекватна мотивація до навчальної діяльності; прояв зацікавленості у придбанні знань; смислоутворення; виявляти самостійність та відповідальність за свої вчинки; виявляти навички адаптації у побуті; установка на здоровий образжиття.

Обладнання та ресурси:підручник (Плешаков А. А. та ін. Навколишній світ, 2 клас. Навч. для загальноосвіт. організацій. У 2 ч. ч 2); робочий зошит (Плешаков А. А. Навколишній світ. Робочий зошит, 2 клас. Навч. посібник для загальноосвіт. організацій. У 2 ч. ч 2); тести (Плешаков А. А. та ін. Навколишній світ. Тести, 2 клас); ПК, екран, мультимедіапроектор, мультимедійна презентація «Домашні небезпеки»

Хід уроку

I . Організаційний момент

Вітаю! Сідайте.

Перевір, друже,

Чи готовий ти розпочати урок?

Чи все на місці, все гаразд:

Книжка, ручка та зошит?

Починаємо урок.

II . Актуалізація знань

Фронтальна розмова.

Будинки багато різних речей, предметів: меблі, посуд, ножі, ножиці, голки, електроприлади та ін.

Всі ці предмети необхідні, але вони можуть бути небезпечними для життя та здоров'я.

Хлопці, яких правил безпечної поведінки ви дотримуєтеся вдома?

ІІІ. Самовизначення до діяльності

Припустіть, про що йтиметься на уроці. (Про домашні небезпеки)

Що постараємося дізнатися? (Правила безпечної поведінки, яких потрібно дотримуватися вдома.)

Увага на екран: тема та завдання уроку. (Слайд 3)

IV . Робота на тему уроку. Відкриття нового знання.

1. Обговорення можливих небезпечних ситуаційв побуті. (Фронтальна бесіда з фотографій та малюнку підручника на с. 18)

Розгляньте фотографії та малюнок. Чим можуть бути небезпечні зображені предмети?

2. Формулювання основних правил безпечної поведінки у побуті. (Робота у групах)

Подивіться на наступний слайд (слайд 4). Тут домашні предмети розбиті на 5 груп:

1) посуд на газовій плиті

2) балкон та вікно

3) гострі предмети

4) ліки та оцет

5) електроприлади

Розділимо клас на групи (по 4 особи у групі)

Кожній групі – своя картка із зображенням домашніх предметів.

Завдання:обговоріть, які правила безпечної поведінки слід дотримуватися (Слайд 5)

Час на обговорення – 1 хв.

Перевірка:виступи гуртів (5-6 хв). Після виступу вчитель демонструє слайд

із правилами.

Гарячий посуд беруть кухонним рушникомабо спеціальною рукавичкою

Коли ставиш сковороду, не виставляй ручку у прохід

Не можна висувати з вікна

Не можна звішуватися з балкона

Не бери ріжучі та колючі предмети за гостру частину

Ріж у напрямку від себе

Після роботи клади на місце

Не чіпай ліки без відома дорослих

Не бери УКСУС – це небезпечно

Не лізь пальцями в розетку, не засовуй сторонні предмети

Не засовуй пальці в м'ясорубку

Праску бери тільки за ручку)

Додавання вчителя(слайд 11): до електроприладів не можна торкатися мокрими руками (може вдарити струмом). Особлива небезпека – оголений провід! (Може вдарити струмом або викликати пожежу.) Ніколи не торкайтеся і не використовуйте!

V . Фізкультхвилинка.(Слайди 12, 13)

V I. Закріплення вивченого матеріалу. Самостійна роботау робочих зошитах.

Завдання №1на с. 12

Завдання №2на с. 12

Завдання №3(2) – додатково для найактивніших.

Самоперевірка завдань №1 та №2 за зразком (Слайди 15 – 17). Короткі пояснення учнів під час самоперевірки завдання №2.

V II . Підсумки уроку та рефлексія

Згадайте, що був урок. Назвіть тему. (Слайд 3)

Перерахуйте, яких правил безпечної поведінки потрібно дотримуватися вдома.

зелений - зрозумів тему і впорався із завданнями;

жовтий - зрозумів, але припускався помилок;

червоний - не зрозумів, не впорався із завданнями.

Повідомлення коментованих оцінок за роботу на уроці.

V III . Домашнє завдання(Слайд 19)

2) виконати у робочому зошиті завдання №3 на с. 13 - 14 (написати правила).

Заняття з ОБЖ в початкових класахна тему"Домашні небезпеки".

Завдання заняття:

Познайомити дітей з небезпеками, які можуть підстерігати нас удома.

Вивчити правила безпеки, яких потрібно дотримуватися вдома.

Виховувати почуття відповідальності.

Хід заняття.

I. Розмова про побутові небезпеки.

Небезпека перша. Гострі, колючі та ріжучі предмети.

Правило 1. Усі гострі, колючі та ріжучі предмети обов'язково треба класти на свої місця. Порядок у будинку не лише для краси, а й для безпеки.

Небезпека друга. Пральна машина.

Правило 1. Не можна пхати руку в пральну машину під час роботи. Руку може затягнути всередину та скалічити. У жодному разі не відкривай бічні дверцята. Тебе може ошпарити окропом.

Небезпека третя. Електричні прилади. Вони можуть вдарити струмом або спричинити пожежу.

Правило 1. Виходячи з дому і навіть із кімнати, обов'язково вимикай телевізор, магнітофон, праску та інші електроприлади.

Правило 2. Ніколи не тягни за електричний дрітруками.

Правило 3. У жодному разі не підходь до оголених дротів і не торкайся до них.

Небезпека четверта. Ліки та побутова хімія.

Правило 1. У жодному разі не пробуй жодних ліків. По-перше, це не смачно, а по-друге, неправильно прийняті ліки можуть виявитися отрутою.

Ось що сталося з Алісою з книги Льюїса Керролла "Аліса в країні чудес":

« На столі виявилася скляна бульбашка. "Раніше його тут не було", - згадала Аліса. До шийки пляшечки був прив'язаний папірець, а на ньому великими друкованими літерами було виведено: «Пий».

Це, звичайно, було дуже мило, але розважлива Аліса не поспішала. «Спочатку, – вирішила вона, – подивимося, чи не написано десь туту «ЯД». Аліса вже читала в дитячих книжках, як одні діти живцем згоряють на пожежах, а інших пожирають кровожерливі звірі, та інші цікаві повчальні історії. А траплялися вони тому, що ці діти не слухалися старших і ніяк не хотіли запам'ятати, що якщо попилити палець пилкою, то з нього піде кров, якщо довго триматися за розпечену праску, то можна обпектися, і так далі. Ось чому Аліса ніколи не забувала: якщо відпити з пляшки, на якій написано «ЯД», не виключено, що заболить живіт.

На бульбашці не було написано «ЯД», і Аліса вирішила спробувати, що в ньому. Виявилося до того смачно – на кшталт вишневого сиропу з вершковим кремом, ананасом, хлібом з олією, ірисками та смаженою куркою, - що Аліса одразу випила до крапельки.

Допоможи! - Закричала вона. – Я складаюсь! Як телескоп!

Так воно й було...»

Бачите, що сталося із героїнями книг.

Правило 2. У жодному разі не відкривай жодних упаковок із побутовою хімією.

Небезпека п'ята (невидима та нечува). Газ.

Газ може бути небезпечним. По-перше, скупчившись на кухні, газ може вибухнути. По-друге, їм можна отруїтися. Тому, відчувши запах газу, дотримуйся наступних правил:

Правило 1. Терміново скажи про це дорослим.

Правило 2. Потрібно відразу ж відкрити вікна та провітрити квартиру.

Правило 3. Перевір, чи закриті крани на плиті.

Правило 4. Негайно зателефонуй 04.

Правило 5. У жодному разі не включай світло і не запалюй сірники.

Правило 6. Не бери сірника без попиту.

ІІ. Знаки "Домашні небезпеки".

Для зображення домашніх небезпек можна придумати спеціальні знаки на кшталт дорожніх.

Давайте пригадаємо, яких запобіжних заходів треба дотримуватися при роботі з електроприладами.

Вчитель може вивісити на дошці знаки:

Що означає ці знаки? Як ви думаєте?

Подивіться які знаки намальовані. До яких правил належать ці знаки?

Діти розглядають знаки, колективно обговорюють, яких правил вони ставляться.

ІІІ. Розмова з питань.

Дайте відповідь на питання:

Як можна впасти з вікна чи балкона?

Коли може сильно вдарити струмом?

Про що нам говорить оголений провід?

В яку домашню техніку не можна засовувати пальці та чому?

Чому праску треба брати лише за ручку?

Чим на кухні можна обпектися? Як можна уникнути цього?

Яка речовина на кухні дуже небезпечна?

Що небезпечного в аптечці?

Діти намалювали знаки домашніх небезпек. Розгляньте їх та скажіть, до яких правил вони належать?

IV. Рішення кросворду.

По горизонталі:

1.Без ніг біжить, без вогню горить, без зубів, а кусається. (Електрика)

7. Випав на підлогу куточок, дерев'яна підлога запалила.

Не позіхай і не стій, а залий... (Водою)

8. Шипить і злиться, води боїться.

З язиком, а не гавкає, без зубів, а кусає. (Вогонь)

9. Подивися на мене – вся дірка я.

Але я спритно тру тобі моркву. (Терка)

11. Що в мені небезпечного, якщо супу немає на дні?

Тільки якщо суп гарячий – від дітей ти мене ховай! (Каструля)

13. Це тісний-тісний будинок, сто сестричок живуть у ньому.

І будь-яка із сестер може спалахнути, як багаття!

Не жартуй із сестричками, тоненькими… (Сірниками)

15. Гладить все, що стосується, а торкнешся - кусається. (Праска)

16. Тук на роботу вийшов, кожен почув.

Сам він худий, голова з пуд, як ударить, міцно стане. (Молоток)

По вертикалі:

2.Як почне говорити - розмовляти,

Треба чай швидше заварювати,

Та пальці берегти – не обварювати. (Окріп)

3. Гостренька тяганина, дірка головочка.

Гостренький зубок - бережи своє око. (Голка)

4.Я пузатий і пихкаючий, ротозеев не терпить.

Якщо тільки захочу, окропом усіх обкачаю. (Самовар)

5.Якщо добре заточений, все легко він ріже дуже -

Хліб, картоплю, буряк, м'ясо, рибу, яблука та олію. (Ніж)

6.В череві жарко в мене, а в ньому моєму дірка.

Коли все в мені вирує, з неї пара валить. (Чайник)

10. Лише я, тільки я, я на кухні головна.

Без мене, як не трудитеся, без обіду сідайте. (Плита)

12. Він цілий день брязкав у бору густому, від інею білизна.

А вночі, підійшовши до вогнища, заснув, у колоду уткнувшись носом. (Сокира)

14. Б'ю хлопця по кашкеті, щоб пожив він у деревині. (Цвях)

V. Перевірочна робота.

  1. Допиши правила.

До вимикача, розетки, електричних приладів не можна торкатися ... (мокрими руками).

Якщо домашня техніка має деталі, що крутяться, не можна… (засовувати пальці).

Праску можна брати лише… (за ручку).

  1. Напиши номер телефону, за яким викликають пожежників.
  2. Які рідини можуть спалахнути? (Бензин, гас)
  3. Пляшечку з яким написом не можна брати на кухні? (Оцет)

VI. Вирішення сканворду.

1.Молоток стук-стук - стирчить у стіні сук,

Постукаю знову – не бачитиме. (Цвях)

2.Маленький чоловік - кістяна ручка. (Ніж)

3. Дві ручки, у все черево зубки. (Пила)

4. Сам дерев'яний, а залізна голова. (Молоток)

5. Жовтенький жучок, на кінчику черв'ячок. (Булавка)

6. Два брати, одне серце. (ножиці)

7. Тонка, довга, одновуха, струнка, усьому світу червона. (Голка)

8. Ось залізна шахрайка: листи тримає дуже спритно.

Міцно разом їх стискає, ніколи не розгубить. (Скріпка)

Відгадати та пояснити чим небезпечні ці предмети.

VII. Підсумок заняття.

Які домашні предмети оточують дитину - речі, які приносять комфорт у будинок, але водночас можуть бути дуже небезпечними. Які правила треба виконувати, якщо трапилося лихо? Як уберегти своє життя та здоров'я? На які номери телефонів потрібно дзвонити, якщо сталася якась подія? Всі ці питання будуть розглянуті на даному уроці.

Тема: Здоров'я та безпека

Урок:Домашня небезпека

Дитина звикла до свого будинку, йому там все здається відомим і звичайним, але кожен предмет у будинку може мати гарні та погані, корисні та небезпечні сторони.

Якщо будинок, у якому живе дитина, багатоповерховий, йому, заходячи до під'їзду, потрібно піднятися на ліфті та вийти на сходовий майданчик. Для того, щоб цей шлях був безпечним, коли дитина заходить у під'їзд або ліфт, вона має подивитися, щоб поряд не було незнайомих людей. Якщо щось сталося, найкращий вихід із становища – крик «Пожежа», бо на цей вигук відгукнуться люди. Підходячи до дверей квартири, дитина повинна розуміти, що в ній є і хороші властивості: вона міцна, в ній є замки, і погані: нею можна прищемити пальці. Дитина повинна запам'ятати правило, що не можна вставляти пальці у дверний отвір.

Перебуваючи у квартирі та почувши сигнал дзвінка, дитина може подумати, що прийшов хтось із знайомих, але за дверима може бути й незнайомець. Друге правило, яке має запам'ятати дитина: ніколи не відкривати незнайомій людині, хоч би що вона говорила. Якщо людина наполягає на тому, що вона знайома батьків або водопровідник, дитина може зателефонувати батькам, але якщо не може додзвонитися, набрати номер 112.

Цей номер набирають за надзвичайних ситуацій.

Рис. 1. Номер служби порятунку ()

Номер діє в Росії та Європі, навіть якщо заблокована клавіатура, немає грошей на рахунку і відсутня сім-карта. Для з'єднання з певною службою диспетчер запропонує зв'язатись із пожежною охороною, натиснувши клавішу "1".

Для з'єднання з поліцією – «2».

Зі службою швидкої допомоги - «3».

Газовою службою – «4».

У разі настирливого незнайомця дитині потрібно викликати поліцію, натиснувши клавішу з цифрою «2». Якщо незнайомці телефонують, дитина ніколи не повинна говорити, що дорослих немає вдома, вона повинна відповісти, що вони просто не можуть підійти до телефону, оскільки дуже зайняті.

Увійшовши до кімнати, дитина може побачити вікно.

Відкривши вікно, можна провітрити кімнату, через нього в квартиру заходить сонячне світло, але якщо вікно розіб'ється, про уламки можна поранитися, небезпечно сидіти на підвіконні. Дитина ніколи не повинна цього робити.

Якщо є балкон або лоджія, в теплий час там можна грати, почитати книгу, але грати на лоджії треба обережно, ні в якому разі не звисати з неї.

У кімнаті, де стоїть праска, дитині теж треба бути обережним. Праскою гладять речі, але ним можна обпектися, а ще через нього може виникнути пожежа.

Дитина у другому класі знає, що праска працює від електрики, завдяки їй у будинку є світло, може працювати комп'ютер, телевізор, але електрика дуже небезпечна. До проводу, вимикача, розетки ніколи не можна торкатися мокрими руками, тому що вода та електрика разом дуже небезпечні. Ще небезпечніше оголені дроти, дитину може вдарити струмом.

На кухні у квартирі є плита. З її допомогою готують їсти, але в той же час це небезпечний прилад, особливо, якщо плита газова. Може статися витік газу. Газ, скупчившись, може вибухнути навіть від випадково запаленого сірника або включення електроприладів.

Якщо у квартирі відчувається запах газу, кожна людина повинна виконувати такі дії:

1. Відкрити вікно, щоб провітрити приміщення.

2. Перевірити, чи кран закритий на плиті.

3. У жодному разі не запалювати сірники, газову плиту, не включати електроприлади.

4. Негайно зателефонувати за номером 04.

Якщо плита електрична, дитина повинна бути обережна, щоб не обпектися верхню частину включеної плити. На плиті можуть стояти гарячі кухонні пристрої, щоб їх зняти, потрібно користуватися рушником або спеціальною рукавичкою.

Рис. 10. Прихвати для гарячого ()

Якщо неприємність сталася, треба підставити обпалене місце під струмінь холодної води або прикласти лід. Холодом також лікують синці та забої. На кухні може бути ще багато електричних приладів: кавомолка, соковитискач і т. д. Вони допомагають готувати їжу, але, в той же час, небезпечні, оскільки у них є гострі деталі, що обертаються, треба берегти пальці.

На столі може стояти пляшка з оцтом.

З його допомогою готують їжу, але оцет - це кислота, тому може бути дуже небезпечним. Коли батьки консервують огірки, то оцту додається небагато. Дорослі повинні бути дуже обережними та не дозволяти дитині чіпати цю пляшку.

Дитина може знати, де лежить аптечка із ліками.

Взяти звідти дитина може лише лейкопластир, бинт, вату, йод та зеленку, бо іншими ліками дитина може отруїтися.

В аптечці є термометр, коли дитина захворіє, ним можна виміряти температуру.

Термометр також може бути небезпечним. Усередині його знаходиться ртуть, якщо термометр ненароком розбити, ртуть може витекти. Ртуть є дуже отруйним металом. Для дезінфекції приміщення від цієї отруйної речовини створено спеціальну службу.

Якщо розбився термометр, слід виконувати такі дії:

1. Відкрити кватирку, щоб провітрити приміщення.

2. Піти з кімнати, де розбився термометр.

3. Телефонувати 112 і повідомити про те, що сталося.

Якщо ртуть швидко не прибрати, вона почне випаровуватися, людина, дихаючи такими випарами, може отруїтися.

У ванній кімнаті та туалеті батьки можуть часто використовувати побутову хімію. Ці речовини допомагають відпрати, відтирати, видаляти плями. Небезпечні вони тим, що можуть роз'їдати шкіру (на них зображено етикетку з рукавичкою), на всіх препаратах написано: "не допускати попадання в очі". Їх дитині чіпати не можна.

У кожному будинку є голки, ножі, ножиці. З їхньою допомогою люди ріжуть, шиють, але вони небезпечні тим, що вони гострі, і треба бути обережними при роботі з ними.

На даному уроці було висвітлено більшість небезпечних предметів, які можуть зустрічатися в будинку, дитині потрібно бути дуже уважною та обережною, користуючись ними.

  1. Плєшаков А.А. Світ навколо нас: навч.і раб. тетр. для 2 кл. поч. шк.- М: Просвітництво, 2006.
  2. Бурський О.В., Вахрушев А.А., Раутіан А.С. Навколишній світ. - Балас.
  3. Виноградова Н.Ф. Навколишній світ. - ВЕНТАНА-ГРАФ.
  1. Slideshare.net ().
  2. Baby.ru ().
  1. Прочитайте с.18 – 22 підручники Плешакова А.А. "Світ навколо нас". Дайте відповіді на запитання 1 – 4.
  2. Які предмети, не названі на уроці, можуть нести небезпеку в будинку? Що треба робити, щоб уникнути цієї небезпеки?
  3. Намалюй деякі предмети в твоєму будинку, з якими потрібно бути обережним.
  4. *Склади невеликий кросворд зі слів небезпечних предметів, які тебе оточують.